Baner20przykadow

Jak robić ostre zdjęcia?

http://www.sxc.hu

http://www.sxc.hu

Ostre zdjęcia to podstawa dobrego zdjęcia. Oczywiście są zdjęcia, w których poruszenie jest zamierzone, żeby uzyskać jakiś efekt ale to działanie jest w pełni świadome. Niektórzy z Nas kiedy kupowali wymarzoną lustrzankę myśleli, że teraz to wszystkie zdjęcia będą jak „żyleta”. A tu rozczarowanie. Wynika to generalnie z poruszenia aparatu, czyli nie dopasowania czasu naświetlania do warunków w jakich się znajduje aparat. Chodzi o to jak trzymamy aparat, czy używamy statywu, itp.

DARMOWY kurs:

Jak fotografować kwiaty

 

Poniżej przedstawiam kilka sposobów aby uzyskać ostre zdjęcia. Stosując się do tych zasad na pewno więcej zdjęć będzie ostrzejszych.

 

Wybieranie punktu ostrości ręcznie.

Większość lustrzanek czy aparatów hybrydowych czy też kompaktów z wyższej półki posiada możliwość ręcznego ustawienia punktu ostrości. Zazwyczaj ustawiamy to przyciskiem ze znaczkiem „*” i kręcimy kółkiem, żeby ustawić ostrość w wybranym miejscu. Sygnalizowane jest to zapalaniem diody gdy patrzysz przez wizjer. W ten sposób wybieramy tylko jeden właściwy punkt.

Jeśli pozostawisz ten proces automatyce aparatu uwzględni ona zazwyczaj pierwszy plan na

którym napotka jakąś płaszczyznę i tam ustawi ostrość.

Niektórzy fotografowie ustawiają jeden centralny punkt ostrości. Następnie łapią ostrość na obiekcie i przekadrowują ujęcie. Taka metoda jest dobra w przypadku gdy mamy ustawioną dużą przesłonę i tym samym uzyskujemy dużą głębię ostrości. Jednakże, metoda nie sprawdza się w przypadku małej głębi ostrości ponieważ zmieniając ustawienie aparatu zmieniasz płaszczyznę ostrości i zdjęcie wychodzi
nieostre.

Wybierając właściwy punkt będziesz miał pewność, że ostrość będzie w miejscu gdzie powinna.

 

Wybierz odpowiedni tryb autofokus.

W lustrzankach mamy do dyspozycji trzy rodzaje AF.

 

    • Ostrzenie pojedyncze ( One Shot)- dobre dla nieporuszających się obiektów
    • Ostrzenie ciągłe ( AI Servo) – dla poruszających się obiektów
    • Ostrzenie inteligentne (AI Focus) – system sam wykryje czy obiekt się porusza czy jest statyczny i wybierze odpowiedni tryb.

 

Wybierając odpowiedni tryb będziecie mieli pewność, że AF będzie ostrzył we właściwy sposób.

 

Ustawienie czasu naświetlania

Istnieje wiele szkół w jaki sposób określić minimalny czas otwarcia migawki aby zdjęcia z ręki były ostre. Niektórzy uważają, że jest to 1/60s i poniżej tego czasu nie należy schodzić. Jednakże jest to dobre w przypadku obiektywów standardowych o ogniskowej 50 mm. Istnieje jeszcze wór, który pozwala określić jaki jest odpowiedni czas naświetlania w zależności o ogniskowej jaką użyliśmy.

Czas naświetlania = 1/ długość ogniskowej w milimetrach.

Oczywiście należy pamiętać o mnożnikach, które występują jeśli zastosujemy obiektyw z pełnej klatki do aparatu APS-C.

 

Zapewne pojawią się też inne głosy na temat ostrych zdjęć i będą próbować podważyć powyższe trzy punkty. Będą mówili o stabilizacji obrazu, która ma wydłużyć czas bez szody dla ostrości. Inni powiedzą, że najlepszym sposobem jest używanie statywu.

Wszystko to jest prawdą. Jednakże, zastosowanie się do powyższych trzech punktów zagwarantuje Wam 100% wzrost ostrych zdjęć.

 

To też może Cię zainteresować:

Ćwiczenie czyni mistrza

Jak fotografować dym?

Jak załapać ostrość?

 

DARMOWY kurs:

Jak fotografować kwiaty


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

facebook

Darmowy kurs fotografii cyfrowej

Lepsze zdjęcia - tu znajdziesz odpowiedź

wpisz poniżej imię i email
Zupełnie za darmo.
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach, np. e-book
Twój e-mail jest bezpieczny. Z otrzymywania wiadomości możesz łatwo zrezygnować klikając w link znajdujący się w każdym e-mailu.

Zarabiaj na fotografii


Depositphotos

 

Polecamy

 

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnie komentarze

Współpraca

www.bytomodrzanski.info.pl

Licznik odwiedzin

2081200
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Ostatni tydzień
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Od początku
341
957
2277
2025665
3002
15473
2081200

Twoje IP: 174.136.5.177
Czas serwera: 2020-08-07 14:29:29