Baner20przykadow

10 porad jak fotografować kwiaty?


Darmowy kurs - Jak fotografować kwiaty - Zapisz się już dziś
 

 

IMG 1179

Wiosna już jest i zima chyba nam już nie grozi. Powoli do życia budzą się rośliny, słońce mocno przygrzewa i coraz więcej widać kwiatów. Myślę, że wielu z nas czekało na upragnioną wiosnę. Jest to najlepszy moment na fotografowanie kwiatów. Kwiaty są nieodzownym punktem w życiu każdego fotografa. Zapewne każdy z nas ma w swojej kolekcji nie jednego kwiatka.

W tym artykule chciałbym przybliżyć fotografie kwiatów na co zwrócić uwagę, jaka pora dnia jest odpowiednia, jak najlepiej skomponować zdjęcie i jakiego sprzętu należy użyć. Zapewne już widziałeś pierwszych ogrodników, którzy ze swoim sprzętem witają wiosnę. Powitaj i Ty.

  

 

cebula-mZnakIMG 9470 tulipany 2IMG 9533 mak 2


Darmowy kurs - Jak fotografować kwiaty - Zapisz się już dziś

 1. Fotografuj kwiaty w pochmurny dzień
  Nie martwy się tym, że jest pochmurno. Zdjęcia kwiatów wykonane w pochmurny dzień są o wiele lepsze od tych, które wykonaliśmy w pełnym słońcu. Chmury zapewniają nam mięknie światło, które podkreśla delikatność kwiatów, nie robi zbyt ostrych cieni oraz sprawia, że łatwiej uzyskać poprawną ekspozycje.

   

 2. Oświetl kwiaty od tyłu
  Inny rodzaj oświetlenia, który jest doskonały do wykonania zdjęć kwitom to podświetlenie. Najlepiej wykorzystać moment kiedy słońce jest nisko (wschód lub zachód słońca). Z uwagi, że płatki kwiatka są przeźroczyste uzyskamy efekt świecącego kwiatka. Wykonując zdjęcie pod koniec dnia będziesz miał do dyspozycji ciepłe światło, które podkreśli pozostałą część kadru.

   

 3. Uważaj na wiatr
  Kiedy fotografujesz kwiaty wiatr jest twoim wrogiem. Najprostszym sposobem, aby go uniknąć jest fotografowanie wczesnym rankiem, kiedy to częściej możemy mieć do dyspozycji bezwietrzną pogodę.
  Drugą metodą na walkę z wiatrem osłonięcie kwiatka jakimś materiałem (białym lub czarnym), które stanowić będzie idealne tło.

   IMG 2685

 4. Zbliż się
  Istnieje wiele sposobów na przybliżenie się do kwiatów, które tak bardzo kochamy.
  Pierwszym jest użycie teleobiektywu np. 70-300 mm, który ma odległość ostrzenia na poziomie 1,5 metra. Drugim sposobem jest zastosowanie pierścieni pośrednich, które montujemy pomiędzy obiekty a korpus. Trzeci sposób to soczewki powiększające, które zakładamy na obiektyw. I wreszcie najbardziej optymalnym i najdrozszym jest użycie obiektywu makro.

   

 5. Użyj dodatkowego oświetlenia
  Jeśli fotografowany obiekt znajduje się w cieniu możesz użyć źródła światła, które odbijesz o jakiejś powierzchni co spowoduje lepsze jego doświetlenie.

   
  IMG 3117

 6. Unikaj bałaganu w tle
  Bałagan w tle to chyba najważniejsza rzecz, która potrafi zepsuć zdjęcie. Dlatego znajdź taką pozycje aby nić nie rozpraszało widza za kwiatem.

   

 7. Użyj płytkiej głębi ostrości
  Używając małej głębi ostrości pokazujesz tylko to co najważniejsze w naszym obiekcie. Można to osiągnąć stosując przysłonę rzędu f4 lub 2.8. Uzyskany efekt jest jeszcze wyraźniejszy jeśli użyjemy do tego teleobiektywu.

   

 8. Zrób ostre zdjęcie
  Nawet jeśli używasz płytkiej głębi ostrości ważne jest żeby część kwiatka pozostała ostra. W tym celu użyj statywu, uwolni on aparat od drżenia twoich rąk. Migawkę wyzwól za pomocą pilota lub użyj czasomierza. Pamiętaj, że kwiaty to wątłe rośliny i są narażone na wiatr, dlatego staraj się używać jak najkrótszych czasów naświetlania. Ewentualnie możesz ostrość ustawić ręcznie aby mieć pewność, że jest we właściwym punkcie.

   

 9. Zmień swój punkt widzenia

  Zapewne widziałeś już tysiące zdjęć kwiatów, które wyglądają tak samo. Dlatego warto zmienić pozycję i kąt widzenia.

   

 10. Skup uwagę za pośrednictwem innego kwiatka
  Jedną z technik skupiających uwagę jest umieszczenie innego kwiatu pomiędzy aparatem a właściwym obiektem. Spowoduje to barwne rozmycie pierwszego kwiatka i wciągnie widza do obejrzenia właściwego.

Na podstawie artykułu: http://digital-photography-school.com/10-tips-for-improving-your-flower-photos
Autor:Anne McKinnell

 

 

Darmowy kurs - Jak fotografować kwiaty - Zapisz się już dziś

 

Artykuły powiązane

Jak zrobić niesamowite zdjęcia w ogrodzie

Fotografia kwiatów - pomysł na weekend i biznes

Z pamiętnika lampki biurkowej cz.1 – Początek.

Z pamiętnika lampki biurkowej cz.2 – Gerbera.

Z pamiętnika lampki biurkowej cz.3 – Chryzantema

 

 


Komentarze   

 
+1 #1 Danuta 2016-08-30 15:49
Przydatne wskazówki. Dzieki.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

facebook

Skoda Na Raty - Realizuj Swoje Marzenia

Marzysz o nowej Skodzie? My Ci to umożliwiamy. Wybierz Skodę na raty i ciesz się nowym samochodem!

Darmowy kurs fotografii cyfrowej

Lepsze zdjęcia - tu znajdziesz odpowiedź

wpisz poniżej imię i email
Zupełnie za darmo.
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera oraz na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach, np. e-book
Twój e-mail jest bezpieczny. Z otrzymywania wiadomości możesz łatwo zrezygnować klikając w link znajdujący się w każdym e-mailu.

Zarabiaj na fotografii


Depositphotos

 

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnie komentarze

Współpraca

www.bytomodrzanski.info.pl

Licznik odwiedzin

2815489
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Ostatni tydzień
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Od początku
481
435
4916
2753027
17186
22722
2815489

Twoje IP: 44.210.151.5
Czas serwera: 2024-07-21 18:30:03